Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Ne: 8:00 - 22:00hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
INFOBOX : jste v časovém presu?
 
 
 
Máte li rádi řemesla, připojte se k naší skupině

 

 

 

 

  • Hledáte odpovídající dárek pro muže nebo ženu? Co zvolit rytou sklenici nebo půllitr na téma myslivost lovectví, koně, znamení zvěrokruhu atd. 
  • Pokud si u nás nevyberete, zašlete ná svoji představu a je to.

  

CO DÁL? DOTAZ?

 

         

NajduZboží.cz

 

 

  1. Úvod
  2. MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
  3. NÁZVOSLOVÍ: GRAVÍROVÁNÍ ...
NÁZVOSLOVÍ : RYTÍ, BROUŠENÍ, GRAVÍROVÁNÍ...

1.

GRAVÍROVÁNÍ

                                

Toto brousí většinou stroje, pantografy a jiné moderní gravírovací mašiny. Brousí se rotačně. Sklenice je pevně ukotvena a stroj, ať na ploché sklo nebo oblé - sklenice, lahve a vázy, gravíruje daný dekor.

Využití mimo občasné gravírování skla a lahví hlavně gravírování - frézování plastových cedulek, kovových štítků a jiných…

 

2.

PÍSKOVÁNÍ SKLA

Tato technika jak z názvu vyplívá je zdobení skla pomocí tryskání pískových zrnek pod vysokým tlakem proti sklu přes různě upravované krycí fólie. Postupným odebíráním a přidáváním fólií a nebo použitím různých zrn, můžeme docílit až překvapivých dekorů. Vše ale musí probíhat v neprodyšně uzavřené kabině.

Používá se buď plochá jako matování, nebo pro tvoření různých motivů, jak na větší plochy tak na sklenice a to i v menších rozměrech.

3.

LEPTÁNÍ KYSELINOU

Je prováděno tak, že se v tomto případě sklenice nejprve potopí do teplé ochranné voskové… lázně. Po vyjmutí a zaschnutí  se jehlami, ručně nebo na pantografu vyryje motiv a následně je na takto obnažené místo nanesena krátce kyselina a po té opláchnuta. Pak se sklenice zbaví vosku a hotovo. Daný dekor je jemná linka a hlavně lesklá.

Proto se také leptání skla používá při leštění skla. To ovšem ale jen pro hrubé základní broušené řezy. Následně se brousí - řežou jemné klínové řezy - muřinky, vídeňská matová výplň… To už ale spadá do jiné techniky.

4.

LEPTÁNÍ SOLEMI

Zde se používá podobně jako u pískování.

5.

TAKZVANÉ PUNKTOVÁNÍ

Dříve hojně používané ale ručně. Dnes již strojně, mašinkou ze které vyjíždí či vystřeluje něco jako ze šicího stroje vidiový hrot a vztváří místa se spoustou zaštípaných bodů. Čím hojněji, tím je místo světlejší.

Dnes je toto používáno nejčastěji na  náhrobcích.

6.

2D a 3D LASER

Dnes nová technologie, podobná bodu č.4 punktování, akorát že světelný paprsek může svým výbojem v určité vzdálenosti udělat podobnou stopu, ale s tím, že toto dovede díky svým vlastnostem i uvnitř skla. S pomocí počítače a scanerů je možné docílit i trojrozměrného obrazu. Podmínka rovné a kvalitní - optické sklo, z důvodu lomu světla.

7.

BROUŠENÍ, KULENÍ ŘEZÁNÍ A HRANAŘINA

                  

Tyto techniky jsou vlastně podobné, spadá do nich také i rytí skla.

Jde o odbrušování, obrušování, nebo vybrušování určitého dekoru  brusnými koly různě tvarovanými, hrubými či jemnými, v závislosti na tom, kolik materiálu chceme odebrat a jakou stopu po brusu zanechat. Nejvíce se snad liší hranařina, jelikož se brousí na boku kola, proto toto kolo je položeno vodorovně, stejně jako hrnčířský kruh. Díky rovné ploše je možné docílit opravdové roviny. Ostatní brousící techniky odebírají sklo po obvodu kol, proto jsou kola svisle uchycena. Brusivo je vždy součástí kola, snad někdy mimo leštění, kdy se nanáší leštící směs nan kolo. Při broušení je zapotřebí chladit vodou, která i čistí kolo, které lépe bere.

8.

RYTÍ   nebo rytí do skla, jak se často používá

 Rytí do skla jsem si nechal na konec. Ta spojuje asi všechny brusné techniky dohromady. Hlavní rozdíly jsou v technice broušení, kdy  se sklo drží jakoby ze zadu kola, aby bylo vidět na dekor. Jak vypadá si můžete prohlédnout zde na našem webu. Kdežto brusič tlačí sklenici od sebe proti kolu.

Druhý rozdíl je asi ve velikosti nářadí. Kolečka používá menší a proto může vybrousit mnohem více detajlů. A poslední, používá na broušení jak chlazení vodou, na rychlejší odbroušení skla, tak i nanášení brusné suspenze  / petrolej, olej a smirek / na měděná kolečka. Ty jsou sice měkké, málo vydrží, ale dají se tvarovat a udělat velice maličká, takže se toto používá mimo přesné ornamentální práce hlavně na nejmenší detajly, jako jsou nosní dírky, oč,i rty, prstíky… Nakonec ovšem většinou i oni musí svůj dekor alespoň trochu přeleštit, aby vystoupily stíny motivu a zvýraznil se prostorový efekt.

Novinky z našeho blogu

VÍTR VE VLASECH, MOTORKY NA PULLITRECH A SKLENICÍCH.
01.09.2019 RADY A TIPY
VÍTR VE VLASECH, MOTORKY NA PULLITRECH A SKLENICÍCH.
JAK UDĚLAT RADOST MOTORKÁŘI A DOJMOUT DÁRKEM OD NÁS? číst celé
BROUŠENÍ - RYTÍ - GRAVÍROVÁNÍ A NEBO PÍSKOVÁNÍ?
BROUŠENÍ - RYTÍ - GRAVÍROVÁNÍ A NEBO PÍSKOVÁNÍ?
POKUD MÁTE ZÁJEM UDĚLAT SI JASNO ALESPOŇ V NÁZVOSLOVÍ TECHNIK DEKOROVÁNÍ SKLA....? číst celé
NAŠE PRÁCE PRO FILMAŘE - UNDERWORLD 5
02.02.2019 ZAJÍMAVOSTI
NAŠE PRÁCE PRO FILMAŘE - UNDERWORLD 5
BYLI JSME POŽÁDÁNI O SPOLUPRÁCI NA JEDNOM Z DÍLŮ SÉRIE UNDERWORD číst celé

 

SKLENICE A VÁZY PRO RYTÍ, BROUŠENÍ A GRAVÍROVÁNÍ SKLA  ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU, SVATEBNÍ VÝROČÍ A JINÉ MOTIVY A DEKORY PRO RYTÍ, BROUŠENÍ A GRAVÍROVÁNÍ SKLA  

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.
google8ee7c2f5fb36fde3.html